Só, ami só

2022.01.20

A só az egyetlen olyan fűszerünk ami minden ételbe elfér, sőt tudományosan az egyetlen ásványi anyag eredetű fűszerünk. Hogy mennyire szeretjük a sót, úgy mint ahogy a népmesébe, "Felelj nekem édes leányom, hogy szeretsz engem? Úgy, édesapám, ahogy az emberek a sót!" Elengedhetetlen fűszerünk, megadja az ételek savát, borsát.

A só, mivel természeti kincsünk, ezért a földön bányásszák ezek a kősók, és létezik e mellett a tengeri só, melyet a vizek lepárlásával nyernek. Ilyen sólepárló helyek többek között Spanyolországban a La Palma szigetének déli részén található. Bányászati só lelőhelyünk között talán a legismertebb a parajdi sóbánya.

A sót mint természetes anyagot több iparágban is használják, a gyógyszerészetben, gyulladás-  csökkentő hatása van és nyákoldó, fertőtlenítő hatása van, a szépségiparban az elhalt hámsejteket bőrradírozásnál, illetve pattanások gyulladásának csökkentésére, régebben az utak jégtelenítésére is használták. 

Az emberi szervezet normál működéséhez napi 5-10g sóra van szükség. 

Talán a legismertebb terület ahol használjuk a sót az a főzés, sütés, az ételek ízesítése. Minden ételhez teszünk sót, a magyar konyha alapfűszere, még az édes ételekbe is tenni kell picit, mert kiemeli az ételek ízeit. Az asztali és a tengeri só között a legnagyobb látható különbség, hogy az asztali só kisebb kristályokból állnak, tehát intenzívebb az íze, könnyebb elsózni vele az ételeket. Bánjunk csínján vele. A bográcsozás közben, ha sózzuk az ételt akkor utána kötelező megkóstolni, és egy korty itókát meginni. 

"ha a szakács jól sóz, azzal a munka felét már el is végezte".

További blogbejegyzések: