Bográcsos fűszerek jótékony hatásai

2022.11.27

Szereted a hasad? 

Szereted a jó kajákat? 

Szeretsz a szabadban főzőcskézni? 

Szeretsz bográcsozni? 

Ha igen akkor ez a blog is neked készült. 

Ebben a cikkben összeszedem neked azt, hogy milyen fűszereket használok bográcsozás közben, és azoknak a fűszereknek milyen jótékony hatásai vannak. Igazából ezek csak azért lehet fontos, mert a szabadtűzön készült étel is lehet olyan egészséges, mintha a konyhában készítenénk.

Manapság fontos, hogy az egészséges táplálkozásról beszéljünk és nyomatékosítsuk magunkban, hogy minél többet együnk olyan ételeket amelyeket magunk készítünk el. 

Na akkor kezdem is, több helyről szedem össze az infokat a cikk végén összeszedem neked.

Só: Erősíti az immunrendszert, így le tudjuk győzni a civilizációs betegségeket, mint például az allergia, asztma. Sós inhalálással segíthetünk az allergiás, asztmatikus és egyéb légúti problémákon. A só egy energiaadó, kiegyenlítő, semlegesítő és salaktalanító hatású különleges élelmiszer. A víz és a természetes kristály só a szervezet egyensúlyának helyreállításával minden betegség esetén jótékony hatású.

Bors: A feketebors a növény éretlenül szedett,, szárított termése. A fehérbors az érett termés, héj nélkül.

Étvágygerjesztõ, de a májat, epét, vesét, végbelet megtámadhatja. Inkább borsikafüvet használjunk helyette.

Baktériumölő, így tartósításra is alkalmas. Vizelethajtó, felfúvódást szüntet. Jó székrekedés, émelygés, szédülés és ízületi gyulladás ellen. Torokfájás, hurut ellen 1/8-ad kávéskanál borsot mézzel összekeverünk, és megesszük.

Paprika: Nem csak a csilipaprika tesz jót a szervezetnek, az édes paprika is segíti az emésztést, és kiváló antioxidáns. A fűszerpaprika már a 17. században is jelen volt a magyar gasztronómiában, szinte nincs is olyan magyar étel, amelybe ne lenne egy csipet fűszerpaprika és legalább egy kis fej hagyma. Kiváló ízesítő és jó hatással van az anyagcserére is.

Kömény: Az ókori népek is ismerték és termesztették. Zölden kellemes ánizsra emlékeztető, édeskés illata és íze van.

Gyógyhatása: Elsősorban a magját használjuk. nyálkaoldó hatásának köszönhetően jó hasznát vehetjük légcsőhurut és köhögés ellen. Különösen a gyermekgyógyászatban ismert görcsoldó gyógyteaként. Étvágyjavító, emésztésserkentő, vízhajtó, tejszaporító hatású, epére is jó.

Tárkony: Neve a görög drakon szóból származik, sárkányt jelent.Talán sokfelé ágazó, csavarodó, kacskaringós gyökerére utal. A "sárkánynövényt" mérges harapások, légzészavarok gyógyítására és altatónak használták.

Gyógyhatása: Teája vesetisztító, epehajtó és étvágyfokozó hatású. Vércukorcsökkentő, ezért cukorbetegeknek gyakran adjhatjuk.

Majoránna: Neve görög eredetű, jelentése "öröm a hegyekből." Az ókorban a boldogság szimbóluma volt.

Gyógyhatása: Étvágygerjesztő, szélhajtó, gyomorerősítő, nyugtató hatású. Magas vérnyomásúak óvatosan használják. A májműködést serkenti, a bélműködést szabályozza.

Rozmaring: Neve: a "tenger harmata". A mediterrán tájak jellegzetes növénye. A monda szerint Mária rozmaringbokron szárította a köpenyét, így változtak a fehér virágok kékké. A rozmaring a hûség virága, menyasszonyok koszorújába fonták. Újév napján szokás volt rozmaring csokrot ajándékozni, hogy egymást a bajtól megóvják.

Gyógyhatása: Teája szélhajtó, étvágygerjesztő, idegerősítő, epehajtó, görcscsillapító, hatásos a kellemetlen menstruációs és klimaxos érzések megszüntetésére, szívnyugtató. Fürdővízbe téve felfrissít.

Fokhagyma: Az ókorban és a középkorban is használták gyógyászati célokra. Kiváló aromája és íze mellett gyulladáscsökkentő hatással bír, jó immunerősítő. Bizonyítottan alkalmazható érrendszeri panaszokra, megakadályozza az érelmeszesedést. Vérnyomáscsökkentő növény, amely segíti az emésztést is. Magas az A-, B-, C-, E-vitamin-tartalma is, leginkább nyersen érdemes fogyasztani. Vigyázzunk, intenzív aromája a bőrön is érezhető!

Petrezselyem: A Missouri Egyetem kutatói megállapították, hogy ez a növény gátolja a mellráksejtek növekedését . A tanulmányban azoknak az állatoknak, amelyeknek apigenin nevű vegyületet adagoltak - a petrezselyem és a zeller egyik alkotóeleme -, növekedett az ellenállásuk a fejlődő rákos daganatokkal szemben. A szakértők azt javasolják, hogy mindennap szórjunk egy csipet frissen vágott petrezselymet az ételünkbe.

Ezt a bolgot úgy készítetem, hogy több helyen is utána olvastam, többek között a sóasztal, a melodin oldalakon át az ételigenlőknél, a sóbors, adalékmentes oldalakon is utánanéztem, hogy hiteles legyen a cikkecske.

Tedd egyszerűbbé a bográcsozást!


Nézd meg a korábbi blogokat